Átfolyós vízmelegítő
A modern átfolyós vízmelegítők működésük során a készüléken áthaladó vizet az előre beállított hőmérsékletre melegítik 1 °C-nál is kisebb pontossággal.
Az átfolyós vízmelegítő általában két típusra osztjuk: túlnyomásos és nyomásmentes vízmelegítő.
A nyomásmentesek akár 6 kW teljesítményűek, és csak egy speciális nyomásmentes kimeneti szerelvényhez - akkumulátorhoz - csatlakoztathatók. Főleg kézmosásra vagy kisebb edények mosására alkalmasak.
A másik tíous a túlnyomásos vízmelegítő, amely folyamatosan a vízvezetékhez csatlakozik. Körülbelül 30 kW teljesítményig gyártják őket, és több fogyasztási pontot biztosítanak.
Az átfolyósi vízmelegítő előnye, hogy nagyon hatékonyan, minimális hőveszteséggel biztosítja a melegvizet.
Villanybojler - (tárolós vízmelegítő)
A tárolós vízmelegítő, azaz a villanybojlerek több csoportra oszthatók:
hőforrás tekintetében: elektromos, kombinált és közvetett (központi fűtésből származó vízzel) bojler vízmelegítő
A falra szerelt bojlerek általában 200 literesnél nem nagyobbak, a falak és a függesztő rendszerek korlátozott teherbírásából fakadóan, hiszen a bojler tartásához akár átalakítás is szükséges lehet.
A nagyobb villanybojlereket a padlóra szokás telepíteni.
A villanybojlerek előnye, hogy a víz melegítéséhez legnagyobb részben kedvezményes, éjszakai áramot használnak. Ez az éjszaka felmelegített víz fedezi a reggeli és az esti melegvíz szükségletet is, ezzel a bojler az energiatakarékos megoldást biztosít a melegvíz előállításához.
A kombinált bojlereknél a legelőnyösebb, ha hőszivattyúval kombináljuk, ez a megoldás ugyanis körülbelül harmadannyi költséggel melegíti fel a vizet, mint egy elektromos fűtőtest.
A nyomásmentes bojlereket speciális nyomásmentes kimeneti szerelvényhez - akkumulátorhoz - kell csatlakoztatni, és csak egy kimeneti pontot látnak el. A túlnyomásos kazánok nem rendelkeznek ilyen korlátozással, és a nyomáskimeneti szerelvényeken - akkumulátorokon keresztül vannak csatlakoztatva.
Vízmelegítés
Melegvíz nélkül már szinte el sem tudjuk képzelni az életünket, éppen ezért kiemelten fontos, hogy otthonunkban megbízhatóan minden körülmények között hozzájuthassunk.
A vízmelegítők csoportosítása különböző szempontok alapján:
átfolyós vízmelegítők vagy tárolós vízmelegítők (villanybojlerek) - ezen belül megkülönböztetünk falra szerelt vagy álló villanybojlereket
túlnyomásos vagy nyomásmentes bojler
elektromos, gáz, közvetett (központi fűtésből származó vízzel) vagy kombinált bojler
A választás során az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni:
a háztartás napi melegvíz szükséglete
a melegvíz-fogyasztás gyakorisága napközben
milyen célra használjuk a melegvizet: háztartás, iroda, ipari üzem (konyha, gyógyfürdő, szállodák és panziók stb.)
Puffertároló
A puffertárolót főleg hőszivattyúval együtt használják. Funkciója, hogy kompenzálja a hőszivattyú által előállított hőenergia és a ház adott pillanatbeli hővesztesége közötti különbséget. Mivel a hőszivattyú szinte a teljes fűtési szezonban valamivel nagyobb teljesítményen dolgozik, mint amekkora a hőveszteség, a puffertároló tartály ezt a többlet hőteljesítményt forró víz formájában tárolja. Egy előre meghatározott töltöttségi szintnél a szabályozó automatikusan kikapcsolja a hőszivattyút, és az épület fűtése kizárólag a tárolóból származó hővel történik addig, amíg az ki nem merül. Ezután a hőszivattyú újra bekapcsol. A hőszivattyú hatékonysága így jelentősen javul.
Másik hasznos funkciója, hogy szerepet játszik a hőszivattyús elpárologtató leolvasztásában. Hidegebb napokon, előfordul, hogy eljegesedik a hőszivattyú elpárologtatója, amit a hőszivattyú vezérlője folyamatosan monitoroz. Egy bizonyos ponton a hőszivattyú fordított üzemmódra kapcsol, eltávolítja a hőt a puffertárolóból, és felmelegíti az elpárologtatót, amíg a jég le nem olvad. Ez a folyamat néhány percig tart, ezt követően a hőszivattyú visszatér a fűtési funkcióhoz.
Kombinált villanybojler
A kombinált villanybojlerekben az elektromos fűtőelem mellett egy csőszerű hőcserélő is található, amelyen keresztül áramlik a fűtési rendszerből érkező víz télen. Napjainkban a leghatékonyabb fűtési hőforrás a hőszivattyú. Nyáron azonban fűtés hiányában normál villanybojlerként működnek.
A modern villanybojlerek érintőképernyős vezérlőkkel vannak felszerelve, amelyek az előző napok fogyasztása alapján meg tudják becsülni a jövőbeli melegvíz-igényt, és az optimális mennyiségű melegvizzel töltik fel a tartályt. Ez tovább csökkenti a készenléti hőveszteséget.
A villanybojlerek jól kombinálhatóak napelemekkel vagy hőszivattyúval, így a minimálisra csökkenthető a hálózatból származó áramfogyasztás.
Ezek miatt a bojler a legjobb megoldás lehet otthona melegvíz előállítására.
Nyomásmentes villanybojler vízmelegítő
A nyomásmentes villanybojler olyan vízmelegítő berendezés, amely nem csatlakozik közvetlenül a ház vízvezeték rendszeréhez, hanem saját, nyomásmentes tartályban tárolja a meleg vizet. Ebben a típusú vízmelegítőben a víz a tartályba kerül, amikor hideg vízszükséglet van a házban, majd a víz fokozatosan felmelegszik az elektromos fűtőszálak segítségével. Az így felmelegített víz használható mosogatáshoz, mosáshoz vagy tusoláshoz.
A nyomásmentes villanybojler általában kisebb kapacitású, mint a nyomás alatti bojlerek, és általában a kisebb háztartásokban vagy lakásokban használják őket. Ezek a bojlerek általában olcsóbbak, mint a nyomás alatti típusok, és általában könnyebben telepíthetők is, mivel nincs szükségük speciális nyomás- vagy biztonsági szelepre, ami a nyomás alatti bojlereknél elengedhetetlen. Azonban fontos megjegyezni, hogy a nyomásmentes villanybojler általában kevesebb vizet tud felmelegíteni egyszerre, mint a nyomás alatti típusok, így nem ideális nagyobb háztartások vagy olyan helyek számára, ahol nagy mennyiségű meleg vízre van szükség egyszerre.
Miért érdemes nyomásmentes villanybojlert használni?
A nyomásmentes villanybojlereknek számos előnye van, amelyek miatt érdemes lehet használni őket. Néhány előnyük:
Költséghatékony: Az ilyen típusú vízmelegítők általában olcsóbbak, mint a nyomás alatti típusok, és az üzemeltetésük is általában olcsóbb lehet, mivel nincs szükségük nyomás- vagy biztonsági szelepre, amelyek drágák lehetnek.
Könnyű telepítés: Mivel a nyomásmentes villanybojlereknek nincs szükségük speciális nyomás- vagy biztonsági szelepre, a telepítésük általában könnyebb és egyszerűbb lehet, mint a nyomás alatti típusoké.
Kis helyigény: Ezek a bojlerek általában kisebbek és könnyebbek, mint a nyomás alatti típusok, így kisebb helyen elférnek.
Megbízhatóság: A nyomásmentes villanybojlerek általában egyszerűbbek és kevesebb mozgó alkatrészt tartalmaznak, így megbízhatóbbak lehetnek a hosszú távú használat során.
Biztonság: A nyomásmentes villanybojlerek biztonságosabbak lehetnek, mivel nem áll fenn a nyomás alatti bojlerek esetében jelentkező kockázat, hogy a bojler elpukkan, ha túl nagy a nyomás a tartályban.
Környezetbarát: A nyomásmentes villanybojlerek általában kevesebb energiát használnak, mivel csak akkor melegítik fel a vizet, amikor szükség van rá, így ezek a bojlerek általában környezetbarátabbak lehetnek, mint a nyomás alatti típusok.