Légtechnikai útmutató: ezért fontos a szellőztető rendszer családi házak esetén

Publikálás dátuma - 2025.04.17.

Az otthonunk levegőminősége legalább olyan fontos, mint az épület hőszigetelése vagy a fűtéstechnológia korszerűsége. Míg az előbbiekre a legtöbben odafigyelünk, addig a megfelelő szellőztetésre és légcserére gyakran csak akkor koncentrálunk, ha annak hiánya érzékelhető problémákat okoz – például penészednek a falak vagy felerősödnek az allergiás tünetek.

A lakótér levegőcseréje nem csak komfortérzeti, de élettani szempontból is kiemelkedő fontosságú. Légtechnikai útmutatónkban részletesen körbejárjuk, hogy miért elengedhetetlen a családi házak gépi szellőztetése, és hogyan érdemes választani a piacon elérhető készülékek közül.

Mi az a légtechnika, és miért fontos?

A légtechnika azoknak a műszaki berendezéseknek a gyűjtőfogalma, amelyek a belső terek levegőminőségének javításáért felelnek. Beletartozik az összes olyan készülék, amely hozzájárul a friss levegő biztosításához, a szennyező anyagok eltávolításához, valamint a hőmérséklet és a páratartalom szabályozásához. Így a szellőztető gépek is légtechnikai megoldásnak számítanak.

A korábbi évtizedekben a nyílászárók szerkezeti adottságai biztosították a lakások, családi házak természetes szellőzését – gumitömítés hiányában nem zártak tökéletesen. Ezáltal filtráció (légmozgás) jött létre, amely ugyan hőveszteséget okozott, de egyensúlyban tartotta a beltéri levegő minőségét. A mai korszerű nyílászárók és szigetelések viszont rendkívül hatékonyan funkcionálnak - és bár ennek örülni kell -, de cserébe meg kell küzdeni a:

  • dohos, állott rossz levegővel,
  • magas páratartalommal,
  • penészképződéssel,
  • és az ezzel járó épületszerkezet- és egészségkárosító problémákkal.

Sokszor felmerül a kérdés: miért nem elég ablakot nyitni? Hiába, hogy a hagyományos szellőztetés a legolcsóbb és legkézenfekvőbb megoldás, de hosszú távon nem kifizetődő. Így bármi bejut a lakásba (például pollenek), nem beszélve a hűtési-fűtési szezonban elpazarolt energiamennyiségről, és annak költségéről. 

Egy megfelelően kiválasztott szellőztető rendszer nem csak a szabályozott légcserét, de a komfortosabb belső klímát, az épület élettartamának meghosszabbítását és a rezsiköltségek csökkenését is garantálja.

A légtechnikai számítások szakembert igényelnek

A hatékony szellőztető rendszer kialakítása összetett, szakembert igénylő kihívás. Az optimális működés érdekében, fontos előre meghatározni a légcsere arányait, azaz egy helyiség levegőjének óránkénti cseréjét.

Képlet szerint ezt a mutatót az óránként mozgatott levegő köbméterben megadott mennyiségének, és az épületszerkezet térfogatának hányadosa adja meg. A kapott eredményeket ezért befolyásolja a szerkezet típusa, a szobák mérete és funkciója, de ugyanígy a légtechnikai rendszer fajtája, a bent tartózkodók száma, és az olyan speciális helyiségek is, mint a dohányzók. 

A megfelelő szellőztető rendszer kiválasztásának szempontjai

A hővisszanyerős szellőztető rendszerek napjaink legkorszerűbb lehetőségének számítanak: a rendszeres szellőztetés és a beltéri levegő minőségének javításán túl, az energiaveszteséget is csökkentik. A piacon számos fajtájuk elérhető, ezért a konkrét készülékparaméterek előtt, érdemes néhány alapvető szempont végiggondolásával szűkíteni a kört.

Rendelkezésre álló hely, beépíthetőség

Az első és leggyakoribb szempont a rendszer fizikai elhelyezhetősége. Egy szellőztető készülék - például egy központi hővisszanyerős modell -, különösen nagy helyet igényel, így nem mindenhol van lehetőség a beépítésére. Tehát, ha egy meglévő családi házról vagy egy pici lakásról van szó, különösen fontos, hogy a rendszer helyigénye azonnal tisztázásra kerüljön. Ilyenkor általában csak a decentralizált gépek jöhetnek számításba, amelyet a szellőztetni kívánt helyiség falába telepítenek. 

Háztartásban élők száma, életvitele

Nem csak a rendelkezésre álló hely, de a háztartásban élők száma is sokat befolyásol, ha a berendezés kiválasztásáról van szó. Számít, hogy egyedül vagy többedmagával él az ingatlanban, hiszen így a légcserearányok között jelentős különbség lehet. Ráadásul a lakásban/házban végzett tevékenységek is hatással vannak arra, hogy mekkora teljesítményű rendszer tudja kiszolgálni az igényeket.

Energetikai besorolás, hatékonyság

A kiválasztott berendezés energiahatékonysága a környezeti hatások pozitívuma mellett, a fenntartási költségekben is megmutatkozik. Egy magas energiaosztályba tartozó (hővisszanyerős) szellőztető gép minimálisra csökkenti a hőveszteséget, így a fűtési szezonban is sokkal barátságosabb összegű számlák érkeznek. Ha hosszú távra tervez, ezt sem szabad figyelmen kívül hagynia!

Központi vagy decentralizált szellőztető rendszert válasszak?

A hővisszanyerős szellőztető rendszerek két fő típusa közül az ingatlan paraméterei (mérete, állapota) szerint célszerű választani. A központi kialakítású gépek új építésű vagy teljeskörűen felújított családi esetén a legkézenfekvőbbek, mert így a légcsatorna-hálózat kiépítésére már a tervezési fázisban lehetőség nyílik. Egy ilyen rendszer egyszerre több helyiség frisslevegő-ellátását biztosítja, magas hatásfokkal és automatizált szabályozással, de épp ezért helyigényes mulatság.

Ha nincs lehetőség az épület gépészeti átalakítására utólagos korszerűsítése során sem - vagy túl kevés a rendelkezésre álló hely -, megoldás akkor is létezik! A decentralizált hővisszanyerős készülékek kompakt kialakításúak, így könnyedén biztosítják a kis alapterületű lakások, fürdőszobák vagy hálószobák hatékony szellőztetését.

Válassza a Stiebel Eltron hővisszanyerős készülékeit otthonába!

Ha Ön is hosszú távú, energiatakarékos és megbízható készüléket keres otthona friss levegőellátásához, akkor itt az idő megismerkednie a Stiebel Eltron hővisszanyerős szellőztető rendszereivel! Vállalatunk több évtizedes tapasztalattal rendelkezik a légtechnikai és épületgépészeti megoldások területén, így a szakértelem, az innováció és a minőség nálunk kéz a kézben jár.

Kínálatunkban egyaránt megtalálhatóak központi és decentralizált modellek, amelyek a legszigorúbb energiahatékonysági követelményeknek is megfelelnek. Hatékony hővisszanyerés mellett, csendes működésükkel és intelligens vezérlési lehetőségeikkel is kényelmesebbé teszik a mindennapjait. Legyen szó új építésű ingatlanról vagy meglévő épület korszerűsítéséről, szakembereink segítenek kiválasztani az Ön igényeire szabott megoldás megtalálásában: fedezze fel a teljes választékot!

A cikk szerzője: Stiebel Szakértő

kapcsolat@stiebel-eltron.hu