Stiebel Eltron kislexikon: a szellőztető rendszerekhez kapcsolódó alapfogalmak és szakszavak gyűjteménye

Publikálás dátuma - 2024.12.20.

Az épületek levegőminősége alapvetően befolyásolja az életszínvonalat és az energiahatékonyságot. Amikor otthonteremtési vagy -korszerűsítési céllal hővisszanyerős szellőztető rendszer telepítésén gondolkodik, fontos, hogy tisztában legyen a témakör alapvető, de annál nagyobb jelentőséggel bíró szakszavainak értelmével.

Így sikeresen kiválaszthatja az otthonának és családjának ideális készüléket, és hosszú távon is átláthatja a berendezés működési elvét. Hozza ki a legtöbbet az ingatlanja szellőztetéséből, ismerje meg a szellőztető rendszerekhez kapcsolódó alapfogalmak jelentését a Stiebel Eltron kislexikonjából!

A hővisszanyerős szellőztető rendszerek fogalomtára

Otthonunk modernizálása közben rengeteg számunkra új, még ismeretlen terület kifejezéseivel találkozunk. Ilyenkor triviálisnak tűnhet, hogy mindent definiáljunk, pedig az adott kontextusban egy korábban megismert fogalom is eltérő jelentést vagy más aspektust kaphat. 

A következő gyűjtemény a szellőztető rendszerekhez kapcsolódó általános szakszavakat tartalmazza.

1. Decentralizált szellőztető berendezés

A szellőztető rendszereket kialakításuk szerint két nagy csoportba oszthatjuk: e szerint léteznek decentralizált és központi szellőztetők.

A decentralizált szellőztetőket egyhelyiséges szellőztetőknek is nevezik, mert csakis meghatározott helyiségek gépi szellőztetését teszik lehetővé. Ennek köszönhetően gyakori és előnyös megoldásnak számítanak utólagos telepítés esetén, például, ha egy régebbi épület korszerűsítése a cél. 

A decentralizált készülékek pozitívuma, hogy egyszerűen, könnyedén lehet őket beszerelni, nem igénylik egy bonyolult légcsatorna-hálózat kiépítését. Ezeket a modelleket általában konyhákhoz, mosókonyhákhoz, fürdőszobákhoz választják, vagy egyéb magas páratartalommal bíró, , külső fallal rendelkező helyiségekhez.

2. Energiacímke

Az energiacímke egy európai uniós szabvány, amely a háztartási gépek energiahatékonyságát jelöli. Magyarországon 2016 kezdete óta kötelező a szellőztető gépek címkézése. Célja, hogy az egyes gépek energiahatékonysági osztályba történő rangsorolásával meg lehessen határozni a termékek közötti különbséget, ezzel segítve a választást. A besorolás egy A-tól G-ig terjedő skálát fed le: értelemszerűen betűrendbe lefelé haladva csökken az adott termék energiahatékonysága. 

Az energetikai besorolás mellett, az energiacímkékről azt is meg lehet tudni, hogy mekkora a készülék

  • légszállítása 100 Pa légcsatorna-ellenállás, valamint egy 100%-os ventilátor-fordulatszám mellett;
  • zajszintje 70%-os ventilátor-fordulatszámnál.

Ezek az információk mind tájékoztató jelleggel szolgálnak, ezért helyén kell kezelni őket. A zajszint ugyanis nem a helyiségben hallható készülék zajszintjét jelöli, tekintve, hogy annak mértéke a kivitelezés színvonalától is növekedhet vagy csökkenhet.

3. Hőcserélő

A hőcserélő a hővisszanyerős szellőztetőknek az a komponense, amely az elhasznált és a friss levegő között történő hőenergia-átadásért felelős anélkül, hogy azok keverednének egymással.

Ennélfogva a rendszer a hideg, téli hónapokban a kivezetett meleg levegő hőjét felhasználva melegíti elő a beáramló friss levegőt, míg nyáron éppen fordítva: a belső levegővel hűti le a kívülről érkező meleg levegőt. A készülék hatásfokát mindig meghatározza a hőcserélő működési technológiája szerinti típusa (keresztáramú, ellenáramú, stb.).

4. Hővisszanyerős szellőztető rendszer

A hővisszanyerős szellőztető rendszer a modern épületek elengedhetetlen eleme. Feladata, hogy az elhasznált levegő elszívása mellett friss, szűrt levegőt juttasson a beltérbe úgy, hogy közben a távozó levegőből kinyeri a hőenergiát. Egy energiatakarékos megoldás, amely segít csökkenteni a fűtéssel és hűtéssel járó rezsiköltségeket, miközben biztosítja a megfelelő levegőminőséget és komfortosabb életminőséget ígér.

5. Központi szellőztető rendszer

A központi szellőztető rendszer a decentralizált inverz változata: egy egész épület szellőztetését lehetővé teszi, egyetlen központi egységen keresztül. Ezáltal az üzemeltetéséhez kiterjedt légcsatorna-hálózatra van szükség, nem véletlen, hogy leginkább újépítésű ingatlanok esetén éri meg a telepítése – ekkor még egyszerűen integrálható az ingatlan szerkezetébe. Ezeknek a szellőztetőknek nagy előnye a magas teljesítmény és energiahatékonyság, illetve az egységes vezérlés. 

6. Légcsatorna

Légcsatorna-hálózatra a központi szellőztető rendszerek esetén van szükség, hogy a levegő az épület összes helyiségébe képes legyen eljutni. Anyaga szerint léteznek alumíniumból, műanyagból és acélból készített verziói. A légcsatornák kiépítésekor nagyon fontos a megfelelő szigetelés a hőveszteség minimalizálása miatt. Egy jól megtervezett rendszer biztosítja a légáramlás egyenletességét és a rendszer minél halkabb működését.

7. Levegőminőség

A levegőminőség a beltéri levegő tisztaságát, oxigénszintjét és szennyezőanyag-tartalmát mutatja. Az optimális szint fenntartása érdekében, a szellőztető rendszerek speciális szűrőkkel és érzékelőkkel vannak felszerelve, mert például a túl alacsony oxigénszint fáradtságot okozhat, míg a magas szennyezőanyag-koncentráció allergiás reakciókat vagy egyéb egészségügyi problémákat idézhet elő.

8. Páratartalom

A páratartalom a levegőben lévő nedvesség mennyiségét jelöli, amelyet relatív páratartalomként százalékban fejezünk ki. Az optimális szint 40-60% között mozog: ennél alacsonyabb értéknél szárazbőr-tünetekkel, légúti - a nyálkahártya, a hörgők - irritációjával találkozni, míg magasabb értéknél a penész és a poratkák elszaporodásával.

A szellőztető rendszerek automatikusan szabályozhatják a páratartalmat, biztosítva a komfortos és egészséges beltéri környezetet.

9. Penész

A penész a magas páratartalom és a rossz szellőzés egyik leggyakoribb következménye. Nemcsak az épület szerkezetére, hanem az egészségre is káros: légúti megbetegedések és allergiás tünetek eredője lehet. A megfelelő szellőztető rendszer segítségével a levegő páratartalma optimalizálható, ezáltal megelőzhető a penészesedés.

10. Rekuperátor

Ahogy a neve is utal rá, a hővisszanyerős szellőztetőknek kulcsfontosságú eleme a hővisszanyerő. Sok helyen azonban nem ennyire egyszerűen hivatkoznak rá, hanem rekuperátorként, de a kettő elnevezés egy és ugyanaz alkotórészét jelöli a rendszernek. Gyakorlatilag ez a komponens egy levegő-levegő típusú hőcserélő, amely az elhasznált, hulladékhőből is képes visszanyerni annak hőtartalmát.

11. Szűrő

A szűrők a szellőztető rendszerek légtisztító elemei, amelyek a por, a pollen, az allergének és az egyéb szennyező anyagok levegőből való eltávolításáért felelnek. A szűrők fajtája, és azok rendszeres cseréje, karbantartása önmagában meghatározhatja a szellőztető rendszer hosszú távú hatékonyságát.

12. Ventilátor

A ventilátor a szellőztető rendszer motorja, amelynek feladata a légcsatornákban történő levegőáramlás biztosítása. Teljesítménye és zajszintje jelentős mértékben hozzájárul a szellőztető hatékonyságához és használati kényelméhez.

Központi és decentralizált szellőztetők széles kínálata a Stiebel Eltronnál

Egy jól megtervezett hővisszanyerős szellőztető rendszer nemcsak a friss levegő folyamatos biztosításáról gondoskodik, de a páratartalom optimalizálásában - így a penészesedés megelőzésében -, és az energiafogyasztás csökkentésében is segédkezik. 

Akár egy nagy épülethez, akár egy-egy helyiséghez keresi az ideális megoldást, a Stiebel Eltronnál minden igényét számításba vesszük. Széles körű kínálatunkban központi és decentralizált szellőztetők közt is válogathat: a minőséget garantáljuk!

A cikk szerzője: Stiebel Szakértő

kapcsolat@stiebel-eltron.hu