Hővisszanyerős szellőztető rendszer a Stiebel Eltrontól
-
A friss levegő jóleső érzése – gondolatok a szellőztetés jelentőségéről
Az otthonunk rendszeres szellőztetése kiemelkedő jelentőséggel bír – elengedhetetlen a jó beltéri levegőminőség fenntartásához. Az elhasznált levegőben felhalmozódó szennyező anyagok, számos egészségügyi problémát előidézhetnek. Azonban az állandó friss levegő biztosításával kordában tarthatjuk az esetlegesen felmerülő panaszok kialakulását, hosszú távon is javíthatjuk a koncentrációt és az általános közérzetet.
Ezentúl, a helyiségek folyamatos, automatikus légcseréjével elkerülhetjük a párásodást, ezáltal a penészgomba kialakulását egyaránt megakadályozhatjuk.
Az ablaknyitás mint hamis illúzió
Amikor szellőztetést emlegetünk, nem a nyílászárók rendszerinti kinyitásáról és becsukásáról írunk. A hagyományos megoldás útján érkező levegő valójában nem képes meggátolni a párásodással-penészedéssel járó gondokat. Ráadásul az ablakok nyitogatásával az őszi-téli évszakokban nagymértékű hőveszteséget lehet generálni, nem beszélve arról, hogy ilyen módon a kinti portól kezdve, az allergiás és asztmás megbetegeségeket okozó anyagokig minden, szűrés nélkül bejuthat az otthonunkba.
Viszlát energiapazarlás, helló szellőztető rendszer!
Az ablakok nyitogatása, a huzat és az energiapazarlás már a múlté! Az épületek légcseréjét ma már olyan központi szellőztető rendszerekkel biztosíthatjuk, amelyek észrevétlenül és teljesen automatikusan szabadulnak meg az elhasznált levegőtől.
Fontos megjegyezni: a központi rendszerek nem összekeverendőek a decentralizált készülékekkel. Bár utóbbiak telepítése költséghatékony és gyors folyamat, kizárólag egyhelyiséges megoldásnak tekinthetőek. Olyan helyiségek légcseréjére alkalmasak, ahol manuális szellőztetésre nincs lehetőség – bizonyos esetekben a konyhában, fürdőszobában, pincében, stb.
Ezzel szemben a központi rendszerek valamennyi lakótér szellőztetését ellátják, komplex lehetőséget kínálnak:
- a friss, szűrt levegő mindennapos elérésére,
- az optimalizált páratartalomszint fenntartására,
- a szóban forgó egészségügyi problémák elkerülésére.
Minderre, légcsatornákon keresztüli, légcsere-biztosítással képesek. Rendkívül hatékonyak és energiatakarékosak a távozó levegő hőjét használják fel a bejövő, friss levegő előmelegítésére, azaz működésük hővisszanyerésen alapszik.
A Stiebel Eltron széles körű kínálatában mindenki rátalálhat az igényeinek megfelelő készülékre. A kiváló minőségű szellőztető rendszerek magas hatékonyságú hőcserélővel és ventilátorral vannak ellátva. Valamennyi készülékünk A vagy A+ energiahatékonyságú.
Működési elv télen és nyáron
Télen a hőcserélő egység a távozó meleg levegő hőjét átadja a beáramló hideg levegőnek, ennélfogva a -15°C-os hideg levegő akár a +16°C-ot is elérheti. Így a fűtési költségek nagy mértékben redukálhatóak a természetes, nyitott ablakon beáramló szellőztetéssel szemben.
Nyáron a rendszer hőcsökkentéssel kombinálja a hővisszanyerést, így a beáramló meleg levegőt a távozó hűvösebb levegő hűti le, mielőtt a helyiségekbe jut. Ez csökkenti a hűtési terhelést, és segít fenntartani a kellemes beltéri hőmérsékletet.
A nyári időszak jellegzetességei miatt, vannak esetek, amikor az elhasznált, elszívott levegő nem halad át a hőcserélőn (magyarán hőcsere nem történik), hanem azt megkerülve, direkt módon kidobásra kerül. Ezt a folyamatot a bypass-funkció teszi lehetővé, amely csak bizonyos készülékek esetén érhető el.
Tudta? Egy jó minőségű hővisszanyerős szellőztető rendszer a filtrációs veszteséget 20%-ra redukálhatja, azaz a filtrációs hőigény 80%-át megspórolhatjuk. A teljes fűtési költségekre vonatkoztatva, ez egy ma épülő ház esetében 40%-os fűtési költségcsökkenést jelenthet!
Szellőztető rendszer típusai
Gyakran ismételt kérdések