Bevezetés a hőszivattyú radiátoros fűtéssel való működésébe

Publikálás dátuma - 2025.03.14.

A fenntartható fűtési megoldások között a hőszivattyúk toronymagasan vezetik a mezőnyt - köszönhetően az energiahatékony, környezetbarát és gazdaságos működésüknek. Nem véletlen, hogy otthonkorszerűsítés címén egyre többen döntenek a telepítésük mellett. Azonban a köztudatba makacsul beitta magát az a tévhit, hogy a hőszivattyú kizárólag padló- vagy mennyezetfűtéssel használható.

Tény, hogy az innovatív berendezés az alacsony hőmérsékletű hőleadókkal tud a leghatékonyabban együttműködni, de ez nem kizáró ok. Hagyományos rendszerekkel párosítva, és még régi épületbe installálva is jó választás lehet.

Az alábbi cikkben betekintést nyújtunk a témakör legfontosabb tudnivalóiba: Hogyan működik a hőszivattyú hagyományos radiátoros rendszerrel? Milyen feltételei vannak a két rendszer hatékony együttműködésének? Melyik a leginkább alkalmas hőszivattyú ebben az esetben? Milyen megoldások léteznek, ha az ingatlan régi építésű?

Tartson velünk!

Félre a tévhitekkel - a hőszivattyú egy radiátoros fűtési rendszerrel is képes együttműködni

Gyakori tévhit, hogy kizárólag újépítésű otthonokban, arra megfelelő fűtési rendszerrel van mód hőszivattyú telepítésére. Bár az igaz, hogy a berendezés üzembe helyezése feltételekhez van kötve, azonban az imént említettek még nem tekinthetőek kizáró okoknak.

A félreértéseket általában az szüli, hogy a hagyományos radiátoros rendszereknél magasabb az előremenő víz hőmérséklete (60-80 °C), mint ami a hőszivattyúval hatékonyan elérhető (≤ 55 °C). Ezért szokták a szakemberek a padlófűtéssel való együttműködést javasolni, mert annak csupán 35 °C-os előremenő vízhőmérsékletre van szüksége. Egyszerűen megfogalmazva: a hőszivattyú annál hatékonyabb, minél alacsonyabb hőmérsékletű a fűtési rendszer.

Kevesen tudják viszont, hogy az egyes hőleadók cseréjével vagy azok beállításainak módosításával szabályozható az előremenő hőmérséklet. Amennyiben ez megtörténik, a hőszivattyú képes a meglévő rendszerrel is hatékonyak üzemelni. Továbbá fontos megjegyezni, hogy ma már léteznek akár 75°C előremenő hőmérséklet előállítására képes hőszivattyúk is, még ha működésük ilyen magas előremenő vízhőmérsékletnél már kevésbé energiahatékony.

A hőszivattyús radiátoros fűtés működésének feltétele

Hőszivattyúval radiátort összekötni lehetséges, de csak akkor, hogyha néhány szempont teljesül. Ezért fel kell mérni mind a leadott hőmennyiség típusát, mind a radiátor állapotát. 

Ahhoz, hogy a hőleadás eredményes legyen, fontos, hogy a radiátor nagy felületet biztosítson hozzá. Erre azért van szükség, mert a radiátor méretével arányosan a hősugárzás is annál nagyobb lesz, míg a fűtővíz alacsonyabb. Tehát az ökölszabály, hogy a minél nagyobb felületű, alacsony hőmérsékletű radiátorok lesznek a legkézenfekvőbb választások. 

Emellett a hőszivattyú típusára is figyelni kell. A legtöbb berendezés alkalmas lesz a feladat ellátására (levegő-víz hőszivattyú, geotermikus hőszivattyú, víz-víz hőszivattyú), kivéve a levegő-levegő alapon működő készülékeket. 

Optimális hőleadótípusok a hőszivattyús fűtéshez

Az optimális fűtőtípusok felsorakoztatásakor mindig ugyanaz a kiindulópont: a nagy hőleadó felületet biztosító fűtési rendszerek (lásd padló-, fal- vagy mennyezetfűtés) a legelőnyösebb választások. Ezeket nevezhetjük alacsony hőmérsékletű fűtővízzel működő vagy hőszivattyús radiátoroknak is, mert épp a hőszivattyúval való kompatibilitásra lettek kifejlesztve és tervezve.

Különös ismertetőjegyük, hogy:

  • áramlási hőmérsékletük univerzálisan nem több 40 °C-nál;
  • nagy teljesítményre képesek kis energiafogyasztás ellenére is;
  • hűtésre is alkalmasak.

Az alacsony hőmérsékletű radiátorok mellett viszont létezik másik alternatíva is – ezek az acéllemez lapradiátorok. Jellemzőik hasonlóak: nagy, lapos fűtőfelületük van, ami épp elég ahhoz, hogy passzoljon a hőszivattyú igényeihez.

Kerülendő radiátortípusok a (legrégebbi) tagos és csöves radiátorok. Egyrészről kis fűtőfelülettel bírnak, másrészről konvekciós elven működnek. Így szinte semmilyen szempontból nem jöhetnek szóba, hogyha a hőszivattyút is magas hatékonysággal szeretné használni otthonában.

Régi az ingatlan? Nem kell, hogy kizáró ok legyen!

Az ingatlan kora még nem ok arra, hogy lemondjon a hőszivattyús radiátoros fűtés lehetőségéről. A régi épületek sem egyformák, így van, hogy egyes felújítási munkák nem is indokoltak. Ezért, ha hőszivattyúval kapcsolatos tervei vannak, az első lépés egy hozzáértő szakember felkeresése, aki pontosan meghatározza, hogy mire van, és mire nincs szükség a két rendszer összekapcsolásához.

Ami felmerülhet:

  • Fűtési rendszer hőleadóinak helyes méretezése, a kis fűtőfelületek cseréje.
  • Hőszigetelés, vagy annak javítása: bizonyos esetekben a tetőtér vagy a felső emelet szigetelése is elegendő.
  • Nyílászárók modernizálása.
  • Radiátorok hidraulikus kiegyenlítése: a fűtési rendszer vízáramlásának finomhangolását jelenti, amire az egyenletes hőelosztás, ezáltal a hatékonyságnövelés miatt lehet szükség.
  • Amikor a régi fűtési rendszer magas fűtővíz-hőmérsékletet igényel (vagy az épület hőigénye magas), alternatív megoldásként a hőszivattyú hibrid rendszerben - például kondenzációs kazánnal - történő telepítését szokták javasolni.

Hőszivattyús-radiátoros fűtése is megérdemli a minőséget

Amikor hőszivattyús rendszert választ otthona fűtésére, a minőséget se hagyja szem elől! A Stiebel Eltronnál közel öt évtizede gyártunk  és fejlesztünk hőszivattyúkat. A kínálatunkban megtalálható összes termék szigorú minőségellenőrzésen megy keresztül, hogy Ön egy kiváló készüléket telepíthessen otthonába. 

Választékunkban elérhetőek talajhő-víz, víz-víz és levegő-víz hőszivattyúk is, amelyek kompatibilisek lehetnek a meglévő radiátoraival. További részletekért látogasson el weboldalunkra, ahol még átfogóbb képet kaphat a korszerű, környezetbarát és gazdaságos fűtési megoldásokról! 

A cikk szerzője: Stiebel Szakértő

kapcsolat@stiebel-eltron.hu