Puffertartály: szükségem van rá a hőszivattyú telepítéséhez?

Publikálás dátuma - 2025.03.14.

Ha hőszivattyú telepítésén gondolkodik, valószínűleg találkozott már a puffertartály fogalmával, és a rengeteg hozzá kapcsolódó kérdéssel: “Milyen szerepe van, ha nem a melegvíz tárolására használják?”; “Miért ajánlják, ha a fűtési rendszer kiválóan működik nélküle is?”; Szükségem van rá?

Cikkünkben részletesen körbejárjuk a témakör hátterét, ezzel segítve Önt, ha döntéshelyzet előtt áll.

A puffertartály nem csupán melegvíztároló

A puffertartály neve önmagáért beszél, még ha sok félreértést is szül. Akár hőszivattyús, akár más fűtési rendszerek esetén kerül szóba, mindig ugyanazt a célt szolgálja: a fennmaradó hőenergiát tárolja addig, amíg arra újra szükség nem lesz. Magyarán egy hőtároló szerepét tölti be, hogy egyensúlyt teremtsen a hőtermelés és a hőfelhasználás között, ezzel még kiegyensúlyozottabbá téve a kiépített rendszer működését.

A puffertárolók többféle méretben és típusban kaphatóak, de néhány szempont szerint mind azonosak - általában acélból készülnek, szigeteltek, és a hőtermelő, valamint a fűtési rendszer között helyezkednek el. 

Működésük szerint a következő történik: 

  1. Az adott hőtermelő rendszer felmelegíti a tárolóban lévő fűtővizet.
  2. A puffertartály a benne lévő vizet egy meghatározott hőmérsékleten raktározza.
  3. Amikor újra szükség van a hőenergiára, a fűtési elosztó rendszere továbbítja azt a hőleadó felületeknek.

 

Ebből is látni lehet, hogy a puffertároló nem egyenlő a melegvíztárolóval. Utóbbi ugyanis ivóvíz minőségű vizet tárol, amely higiéniailag biztonságos a fürdéshez vagy a mosogatáshoz. Ezzel szemben a puffertartálya fűtési rendszelt által használt vizet, és ezáltal fűtési energiát tárol.

Hőszivattyú és puffertartály - egy optimális fűtési megoldás kombinációja

A hőszivattyú önmagában is egy hatékony és energiatakarékos fűtési megoldás, de egy puffertartály segítségével még többet ki lehet hozni belőle. A két eszköz kombinálásának számos kézzelfogható előnyét ismerjük, amelyeket a következő bekezdésekben be is mutatunk.

Egyenletesebb működés

A hőszivattyúk teljesítménye nem egyenletes, mert a készülék ciklikusan működik (ON-OFF működésű vagy túlméretezett inverteres készülék esetén): a fűtési igényeknek megfelelően kapcsol ki és be. Ha tehát a rendszer közvetlenül a fűtési körhöz csatlakozik, akkor kisebb teljesítményigény észlelésekor a hőszivattyú állandóan működésbe lép. A puffertartály ezt a csiki-csuki játékot szünteti meg az energiatermelés és a felhasználás kiegyenlítésével. Így a hőszivattyú hosszabban, egyenletesebben, hatékonyabban képes dolgozni.

Készülékvédelem

A ciklikus üzemelés okozta kapcsolgatás nagy igénybevételt jelent a kompresszor számára, amely a hőszivattyú egyik legdrágább és legfontosabb alkatrésze. Épp ezért a puffertartály ilyen szempontból is képes visszahozni az árát.

Hőtermelők összehangolása

Amennyiben a fűtési rendszer több hőtermelővel rendelkezik -  például napkollektorokkal vagy egy kiegészítő kazánnal -, akkor egy optimális méretben kiválasztott puffertartály könnyedén összehangolja a működésüket. Így biztos, hogy hőenergia nem megy kárba, miközben a hőszivattyú terhelése is csökken.

Fűtési igénytől való függetlenség

A puffertartály egyet jelent a hőszivattyús fűtési rendszer alkalmazkodóképességével is. Ugyanis előfordulhat, hogy az egyes fűtési zónák különböző időpontokban igénylik a hőenergiát – például az egyik helyiség már elérte a kívánt hőmérsékletet, de a többi még nem. Így hiába üzemel tovább a hőszivattyú, az extra hőenergia sem veszik kárba.

Leolvasztás elősegítése

A levegő-víz hőszivattyúk esetében megvan rá az esély, hogy a külső egység eljegesedik. Ilyenkor a rendszer meleg víz segítségével leolvasztja a jégréteget. A puffertartály biztosítja, hogy a leolvasztáshoz szükséges hőmennyiség mindig elérhető legyen, és a rendszer zavartalanul működhessen a beltéri komfort csökkenése nélkül.

Honnan tudom, hogy mikor és milyen puffertárolóra van szükségem?

A rengeteg pozitívum megismerése után máris ott motoszkálhat a gondolat: a hőszivattyús fűtési rendszeremnek most azonnal szüksége van egy puffertartályra. Tény és való, hogy ez az egyik legokosabb döntés lehet, azonban itt különös jelentősége van a feltételes módnak. A következő kérdéseket mindenképp tegye fel, mielőtt vásárol!

Szükségem van puffertartályra?

Első lépésként fel kell mérni, hogy egyáltalán szükséges-e a puffertartály? A hőszivattyúkat ugyanis gyakran kombinálják felületfűtésekkel, amiért napjainkban ezek a párosítások az egyik leghatékonyabb és legkifizetődőbb fűtési megoldásokként vannak számon tartva. 

Mekkora puffertartályt érdemes megvásárolni a hőszivattyú mellé?

Miután bebizonyosodik, hogy Önnek és otthonának kiváló alternatíva egy puffertartály beszerzése, jöhet a második lépés. Már a tervezőasztal mellé érdemes keresnie egy szakembert, aki pontosan felméri, mekkora kapacitású tárolóra lesz szüksége.

A méretezés során általában az ingatlan teljesítményigényét, a hőleadó víztérfogatát és a hőleadó típusát veszik alapul. A cél, hogy a hőszivattyú a lehető legegyenletesebben üzemeljen minimális és maximális terhelés esetén is, de a tárolt víztérfogatban legyen elegendő hőenergia a kültéri egység jegesedésének leolvasztásához is.

Milyen típusú puffertartályt válasszak?

Végül, célszerű típusonként is személyre és otthonra szabni a választást, amely során szintén elengedhetetlen egy hozzáértő segítsége. A puffertartályoknak ugyanis számos fajtáját megkülönböztethetjük, beleértve:

  • a hagyományos hőtárolókat, amelyekben összekeveredik az eltérő hőforrásokból származó “tartalékenergia”.
  • a rétegtárolókat, amelyekben a hőrétegek képesek elkülönülni a tartályok speciális kialakításának köszönhetően. Magyarán a meleg és a hideg víz a tároló két másik pontján gyűlik össze – előbbi felül, utóbbi alul. 
  • a hibrid tárolókat, amelyek egy puffer-, valamint egy rétegtárolóból épülnek fel. Ezek a típusok egy beépített, elektromos fűtőbetéttel rendelkeznek, hogy szükség esetén (például alacsony hőtermelésű időszakokban) az általunk (például napelemrendszerrel) megtermelt villamosenergiával is fűteni tudjuk a vizet.
  • az integrált tárolókat, amelyeket a helytakarékosság miatt, a hőszivattyú beltéri egységébe építenek bele.

Válasszon puffertárolót a Stiebel Eltron kínálatából!

Szakembert keres a tervezéshez, vagy az ideális puffertároló után kutat? A Stiebel Eltronnál mindenben segítünk! Szakavatott kollégáink készséggel válaszolják meg kérdéseit, miközben a termékválasztás folyamatát is leegyszerűsítik Önnek. Kínálatunkban méret, kapacitás, hatékonyság, ár szempontjából is széles a paletta – a teljes felhozatal részleteiről ide kattintva tájékozódhat tovább!

A cikk szerzője: Stiebel Szakértő

kapcsolat@stiebel-eltron.hu