Hogyan és mekkora bojlert válasszon?
Publikálás dátuma - 2024.10.04.
A hatékony és energiatakarékos működésüknek köszönhetően, a villanybojlerek napjainkra a használati melegvíz-előállítás egyik legelterjedtebb módjává váltak. A korszerű berendezések előnyeire azonban csak akkor tehetünk szert, hogyha az otthonunk és a családunk igényei szerint megtaláljuk az ideális méretű készüléket.
“Mekkora bojlert válasszak? Honnan tudhatom, hogy jól döntöttem?” Ha ilyen, és ehhez hasonló kérdések motoszkálnak a fejében, ismerje meg a villanybojlerek kiválasztásának legfontosabb tudnivalóit cikkünkből!
Az alapok lefektetése – szempontrendszer a háztartásban élők melegvíz-igényeinek meghatározásához
A villanybojler mérete és kapacitása kritikus fontosságú. A vízfelhasználáshoz igazodó méret garantálja, hogy mindig akkor és akkora mennyiségben álljon rendelkezésére meleg víz, amikor és amilyen mértékben szüksége van rá.
Amennyiben a tároló túl kicsi, időről időre várnia kell, míg a rendszer felfűti magát, amely rengeteg kellemetlenséget szülhet. Megtörténhet még, hogy így magasabb hőfokot kell választania, amely több energiát fog igénybe venni, mint az szükségszerű lenne. Emellett energiapazarlással számolhat akkor is, ha a bojler túl nagy, mert ilyen esetben a rendszer használaton kívül is fenntartja a hőt.
Ezért, ha tudatosan és hosszú távon szeretne jó döntést hozni, a megfelelő villanybojler kiválasztásához több szempontból is fel kell mérnie az otthoni helyzetet.
Az új villanybojler kiválasztásának legfontosabb tényezői
Létszámellenőrzés
Triviális, de annál hangsúlyosabb szempont a villanybojler méretének meghatározásában: a háztartásban élők száma. Egyértelmű, hogy egy héttagú családnak nagyobb melegvíz-rendszerre lesz szüksége, mint egy házaspárnak, de fontos, hogy a választáskor a jövőbeli tervek is szóba kerüljenek.
Egy villanybojler minimum 10 éves beruházás, ezért mindenképp gondolja végig, hogy tervezi-e gyermek vagy több gyermek vállalását, esetleg gondolkodik-e abban, hogy az otthona egy részét bérbe adja? A döntés előtt még azt is célszerű figyelembe vennie, hogy milyen gyakran érkeznek látogatók és rokonok az ingatlanba.
Vízhasználati szokások
A család létszámán túl, a vízhasználati szokások is sokat nyomnak a latba – ideértve az egyéni fürdési szokásokat (mindennapos fürdőkádhasználat, zuhanyzás hossza, stb.) és a felhasználás gyakoriságát.
Kiindulópont lehet még, hogy ki és mikor használja a meleg vizet. Például, ha a család összes tagja este zuhanyzik (és még grátiszként a mosógép és a mosogatógép is ilyenkor üzemel), szinte biztos, hogy egy nagy kapacitású bojlerre lesz szükség. Ezzel szemben más a helyzet, hogyha a meleg víz használata a nap folyamán szétoszlik.
Amit tehát biztosan fel kell becsülni és le kell ellenőrizni előre:
- az átlagos napi vízfelhasználás: a kalkulációban a vízszámlák átnézése sokat segíthet.
- a vízhasználati csúcs: vagyis azoknak a napszakoknak a megfigyelése, amikor a legtöbb vízfogyasztás történik.
- a tartály újratöltési ideje: azaz, hogy a kiürítés után milyen gyorsan történik a tartály újratöltése. Minél nagyobb a tartály, annál hosszabb az újratöltési idő.
Fürdőszobák száma
Egy vagy több fürdőszobát kell kiszolgálnia a villanybojlernek? – elengedhetetlen, hogy ez a kérdés megválaszolásra kerüljön a választáskor. Az első esetben ugyanis a fűtőberendezésnek több ideje van a víz felmelegítésére, hiszen a családtagok csak egymást követően tudják használni a zuhanyzót vagy a fürdőkádat. Ebből adódik, hogy egy kisebb kapacitású készülék is jó döntés lehet. A nagyobb és modern háztartásokban viszont több fürdőszoba is versenybe szállhat a melegvíz-ellátásért, amely nagyobb kapacitás igénylését feltételezheti.
Mekkora és hány literes bojlert válasszak? – így érdemes kalkulálni!
A fentiek értelmében, bojlerválasztáskor a készülék űrtartalma a legfontosabb szempont. Ökölszabályként a következőt érdemes megjegyezni: egy átlagos ember naponta kb. 50 liter vizet használ el. Ebbe a hozzávetőleges értékbe természetesen beletartozik a fogmosástól kezdve a mosásig, a mosogatásig és a fürdésig minden.
Átlagos ajánlás Magyarországon:
Egy háztartásban élők száma | Villanybojler mérete |
---|---|
1 személy | 50 literes |
1-2 személy | 80 literes |
2-3 személy | 100 literes |
3-4 személy | 120 literes |
4-5 személy | 160 literes |
5-6 személy | 200 literes |
Az energiahatékonysági szempontokat figyelembe véve érdemes a fenti ajánláshoz igazodni. Ahogyan korábban említettük, a melegvíz-igénynél nagyobb űrtartalmú bojler választása esetén, a készülék a szükségesnél nagyobb mennyiségű vizet fog felmelegíteni és melegen tartani, amely nagyobb energiabefektetéssel jár, feleslegesen.
Éjszakai áramról működtetett vízmelegítők: extra tipp a villanybojler kiválasztásához
A bojlerméretek közötti választást az áramhasználat módja is egyszerűsítheti. Ilyen módon dönthet a nap 24 órájában rendelkezésre álló, és a csúcsidőn kívül használható készülékek mellett is.
Az állandó elérés előnyeinek egy része magától értetődik: nem fogy el a meleg víz, vagy ha mégis, hamar pótolható. Mellette szól még, hogy így kisebb méretű vagy kapacitású tartály is elegendő lehet. Erre ellenpéldák a vezérelt hálózatról (éjszakai áramról) üzemelő villanybojlerek, amelyeknek felfűtése éjszaka, egy megadott időintervallumon belül zajlik.
Ebben az esetben javasolt egy mérettel nagyobb modellt vásárolni, hiszen ezek a típusú berendezések napközben csak néhány alkalommal kapcsolnak be. Ezáltal előfordulhat, hogy a nap elején elhasználja az éjszaka előállított meleg víz nagy részét. Újramelegítése többórás procedúra, de cserébe sokkal költséghatékonyabb alternatíva.
A jövő megoldásai – az okosbojlerek között funkciók szerint is válogathat
Az okosotthon-technológia térhódításának köszönhetően már a villanybojlerek között is rátalálhat intelligens verziókra. Bár az alapfunkciók tekintetében ugyanazt kínálják - biztosítják a háztartás melegvíz-ellátását -, de kényelmi szempontból egy új dimenziót nyitnak meg előttünk.
Az okosbojlerek egyedi algoritmust használva, az elmúlt néhány nap fogyásztásait alapul véve képesek kiszámolni az aktuális vízszükségletet, de emellett számos más pozitívummal is rendelkeznek:
- Távvezérléssel működtethetőek, amely azt jelenti, hogy az okostelefonján keresztül, egy alkalmazás segítségével, akár az otthonán kívül, távolról is módosíthatja a hőmérséklet-beállításokat, az ütemezést, illetve ellenőrizheti a rendszer működését.
- Rámutatnak a meleg víz energiafogyasztásának időbeli tendenciáira, összegzik a múltbéli működés adatait, grafikonokat és statisztikákat jelenítenek meg. Eredményeképp módosítások végezhetőek az energiaigény és a rendszer működésének optimalizálásához.
- Intelligens ütemezést tesznek lehetővé. Ha például mindenki ugyanabban a napszakban fürdik, az okosbojleren beprogramozhatja, hogy ebben a napszakban a rendszer magasabb hőmérsékletű vizet melegítsen, szemben azokkal az órákkal, amikor senki nincs otthon.
További mérlegelési szempontok
Az okosbojlerek között számos egyéb funkció szerint válogathat. Bizonyos típusok például olyan érzékelőkkel is fel vannak szerelve, amelyek automatikusan észlelik a vízszivárgást és elzárják a rendszert. Így elkerülhetőek a jelentős anyagi teherrel járó vízkárok.
Azokat a vízmelegítőket is ajánlott szem előtt tartani, amelyek intelligensen programozhatóak, például nyaralási vagy eco-üzemmódot is be lehet állítani rajtuk.
A lehetőségek száma végtelen: kizárólag a saját, és családtagjai igényei szerint mérlegeljen közöttük!
5 energiatakarékossági tanács a tudatos mindennapokhoz
Ha nem csak a korszerűség, de az energiatakarékosság is kiemelten fontos a mindennapjai menedzseléséhez, fontolja meg az alábbi tanácsokat!
1. Ügyeljen a bojler helyének kiválasztására!
Nem véletlen, hogy a bojlereket az esetek legnagyobb százalékában a fürdőszobában helyezik el. A hőveszteség mértéke ott a legalacsonyabb, ahol a készüléket a legtöbbet használjuk – érdemes figyelembe venni a rendszer beüzemelésekor!
2. Csökkentse a vízmelegítő hőmérsékletét!
A legtöbb ember túl magasra, azaz melegre állítja a bojler termosztátját, amely rövid úton energiapazarláshoz vezet. A probléma elkerülésének legegyszerűbb módja tehát, ha a víz felfűtési fokát alacsonyabb hőmérsékletre állítja – megközelítőleg 50-60 °C-ra. Sok esetben teljesen felesleges az ennél magasabb, akár 80 °C-os víz.
3. Használjon hideg vizet is!
Nyilvánvalónak tűnhet, sokan mégis elfeledkeznek róla: a hideg víz használata nagymértékben hozzájárulhat az energiapazarlás meggátolásához. A legtöbb ruhát hideg vízzel is lehet mosni - mi több, bizonyos esetben érdemes is -, elég csak a sötét színű darabokra gondolni, amelyek a forró víz hatására könnyebben és gyorsabban kifakulhatnak.
4. Figyeljen a rendszer karbantartására!
A villanybojlerek legalább egy évtizedre szólnak, de ahhoz szükség van a rendszeres karbantartásukra. Annál is inkább, hiszen energiahatékonysági szempontból is fontos, hogy ellenőrizve legyenek. A berendezés hatékonyságát csökkentheti a vízkövesedés, de a hőveszteség is.
5. Vásároljon alacsony víznyomású zuhanyfejeket!
Nem csak energiát, de pénzt is megtakaríthat, ha a fürdőszobájába alacsony víznyomású zuhanyfejet vásárol. Ezek az eszközök kevesebb vizet használnak, anélkül, hogy a hőfokot, ezáltal pedig a zuhanyzás élményét módosítanák.
Amiért megéri a Stiebel Eltron készülékeit választani
Precíz, német fejlesztés, hosszú élettartam, megbízható működés: a Stiebel Eltronnál a villanybojlerek legkiválóbb típusait kínáljuk, ha egy hatékony és korszerű megoldásra vágyik. A készülékek egyszerűen kezelhetőek, energiatakarékosan üzemelnek és a legtöbb igénynek megfelelnek, köszönhetően a széles körű termékpalettának.
Akár egy kisebb háztartáshoz, akár egy nagyobb családi otthonhoz keresi az ideális méretű vízmelegítőt, választékunk csak Önre vár. Keressen minket bizalommal, szakértő kollégáink és partnereink készséggel segítenek a személyre szabott, ideális döntés meghozásában!