Otthonfelújítási program 2024: korszerűsítse ingatlanját a Stiebel Eltronnal!
Publikálás dátuma - 2024.09.04.
Az otthonfelújítási program 2024-ben is folytatódik, lehetőséget adva a magyar családoknak az életterük korszerűsítésére. A támogatás célja, hogy ösztönözze a lakosságot az energiahatékony megoldások bevezetésére és az ingatlanok értékének növelésére.
Cikkünkben átfogóan bemutatjuk a hitelprogram hátterét. Részletesen kitérünk a támogatás:
- jellegére és céljára,
- pályázati feltételeire,
- felhasználási területeire,
- finanszírozási követelményeire.
Továbbá betekintést nyújtunk a Stiebel Eltron korszerűsítési megoldásaiba, amelyek megpályázhatóak a program igénylését követően.
Általános tudnivalók az otthonfelújítási program 2024 megismeréséhez
Az otthonfelújítási program - hivatalos berkekben Otthonfelújítási Hitelprogram -, egy Európai Unió által biztosított támogatási forma, amely a lakosság energiahatékonyságban való fejlődését célozza. A pályázat megigénylésére 2024. július 1. és 2025. december 31. között van lehetőség, melynek keretösszege 108,24 milliárd forint. A becslések szerint ebből az összegből nagyjából húszezer ingatlan felújítása kivitelezhető, ezért a hozzáértők szerint a pályázati időszak hamarabb le fog zárulni.
Az ingatlan, az igénylő és a finanszírozási összeg – ezek az idei otthonfelújítási program feltételei
Az otthonkorszerűsítési program számos kikötéssel rendelkezik, de mindegyiknek az alapja a következő: a támogatás elnyerése után, a korszerűsítési munkálatokkal legalább 30%-os primer energetikai megtakarítást kell elérni.
Az eredményt kettő, energetikai szakértő által kiállított tanúsítvánnyal szükséges igazolni, amelyből az egyik a felújítás előtti, a másik a felújítás utáni állapotot dokumentálja. Amennyiben a megtakarítás mértéke nem éri el a feltételként megadott 30%-os minimumhatárt, a programban elnyert teljes összeget vissza kell fizetni.
Az otthonfelújítási program további kritériumait a következő bekezdésekben összegezzük.
Ingatlanra vonatkozó követelmények
Az otthonkorszerűsítési támogatás nem minden ingatlanra igényelhető. Az első és legfontosabb, hogy a korszerűsítendő háznak 1990. december 31. előtt kellett épülnie, Magyarországon. Emellett a pályázat elbírálását befolyásoló tényező még, hogy az igénylő mióta használja az ingatlant életvitelszerűen: ennek legkésőbbi határideje 2024. május 1.
A használatbavétel idejét illetően, mindig a fejlesztések előtti állapotot bemutató energetikai tanúsítványban található építési dátum a mérvadó. Az ingatlan időközbeni átépítése vagy kibővítése során, ugyanúgy az alapépület használatbavételi ideje számít.
Ha bármilyen okból szükség van az épület építési dátumának tisztázására, az illetékes önkormányzat építésügyi osztályát kell felkeresni. Ilyenkor az adott helyrajzi számon lévő, jogerős használatbavételi engedélyben található időpont a meghatározó, amelynek ugyanúgy a ‘90-es évek vége előtti időszakra kell esnie.
Ezentúl elvárás, hogy:
- az épület a Földhivatal ingatlan-nyilvántartásában vagy szabadon lévő családi házként, sorházi családi házként vagy ikerházként legyen feltüntetve. Ugyanígy a belterületi, a külterületi és a zártkerti lakóházakra is érvényes a pályázat.
- az ingatlanban csakis lakáscélú energiafelhasználás zajlik.
- a fejleszteni kívánt házban vállalkozási, illetve gazdasági tevékenység nem folyhat. (Vállalkozási székhelyként üzemelhet.)
Igénylő személyét érintő feltételek
A támogatás igénylésére azok a cselekvőképes, 18. életévüket betöltött, természetes személyek jogosultak, akik magyar vagy az EGT más tagállamának (Európai Gazdasági Térség) állampolgárai. Utóbbi esetben minimum egy éve Magyarországon kell élni vagy tartózkodási engedéllyel, valamint tulajdoni hányaddal vagy holtig tartó haszonélvezeti joggal kell rendelkezni a korszerűsítésre váró ingatlan felett. Az igényléskor magyar adóazonosító jellel egyaránt rendelkezni kell.
Ahogyan korábban is szóba került, az épület tulajdonosának (vagy holtig tartó haszonélvezőjének) legkésőbb 2024. május 1-jétől fogva, életvitelszerűen kell laknia a felújításra váró ingatlanban. A pályázatot csak akkor kaphatja meg, hogyha a kölcsön lejártáig nem tölti be a 75. életévét. Amennyiben igen (és mégis szeretné kiélvezni a támogatás előnyeit), egy olyan adóstárs bevonása szükséges, akinek életkora és jövedelme is megfelel az előírásoknak.
Sem a pályázónak, sem a pályázó adóstársának nem lehet bruttó, minimálbért meghaladó köz- vagy adótartozása, valamint 60 napot és a bruttó, minimálbért meghaladó közüzemi számlatartozása. Ugyanígy, az igénylésben résztvevők nem szerepelhetnek a negatív KHR-listán.
Pályázathoz szükséges dokumentumok listája
Az otthonfelújítási program 2024 igénylőjének a pályázata mellé szükséges benyújtani a(z):
- érvényes személyi igazolványát és lakcímkártyáját. Az utóbbin szereplő lakóhelynek és tartózkodási helynek meg kell egyeznie a felújításra váró ingatlan címével.
- munkáltatói jövedelemigazolását. (Több pénzintézet esetén is feltétel, hogy ne legyen régebbi 30 napnál.)
- tulajdoni lapot, amelyből kiderül az ingatlan típusa és építési éve. Ha ez nem szerepel rajta, akkor a használatbavételi engedély és a térképmásolat csatolására is szükség van.
- energetikai tanúsítványt.
Amennyiben az igénylő az ingatlannak csak a haszonélvezője - vagy több tulajdonos birtokolja a szóban forgó házat -, a tulajdonosi hozzájárulás beküldésérére is gondolni kell.
Finanszírozás maximum összegének kritériumai
Az otthonkorszerűsítési program teljes összege 2,5 millió és 6 millió forint közé esik, attól függően, hogy milyen mértékű a beruházás összköltsége. Ez egy kamatmentes hitelből és egy vissza nem térítendő támogatásból épül fel, de elnyeréséhez önerőre is szükség van. A teljes 6 milliós támogatottság esetén ez 1 millió önrészt jelent, ennél kisebb hozzájárulásnál az ezzel arányos összeg biztosítása az elvárt.
A vissza nem térítendő támogatás mértékét befolyásoló tényezők
A kamatmentes hitel és a vissza nem térítendő támogatás arányát elsősorban az adott régió (járás) fejlettsége, és azon belül az átlagjövedelem mértéke befolyásolja. Ennek értelmében a legkevesebb keresettel rendelkezőknél mindig a legkedvezőbb, a nagy jövedelmet birtoklók esetén a legkevésbé ideális arányban alakul a támogatás mértéke.
Azokban a járásokban, ahol a 2023 szerinti havi bruttó átlagjövedelem:
- az országos szinten mért átlag 75%-át sem éri el, ott a maximális 6 millióból 3,5 milliós támogatásra és 2,5 milliós hitelre lehet számítani.
- az országos átlag 75% és 110% közötti tartományába esik, 3 milliós hitel és ugyanolyan értékű hozzájárulás várható.
- meghaladja az országos átlag 110%-át, 3,5 milliós hitel és 2,5 millió támogatás segíti a pályázók életét.
Kivitelezéssel kapcsolatos kikötések
Az ügymenet csak a kivitelezéshez fűződő megkötéseknek való megfelelés esetén számít szabályosnak. Ilyen feltétel többek között, hogy a korszerűsítési munkálatok utáni, anyag- és munkadíjról szóló számlák benyújtása. (Így a saját, kétkezi munka nem elszámolható.)
A számlát kiállító személy nem lehet a támogatás igénylője, és annak közeli hozzátartozója, élettársa sem. Ha egy gazdálkodó szervezet végzi a kivitelezést, az igénylő nem lehet annak az alapítója, tulajdonosa, vezetője, de még az alkalmazottja sem. Az előző szabályhoz hasonlóan, ugyanez érvényes a közeli hozzátartozó esetén is.
Amit a kamatmentes hitel részleteiről tudni érdemes
Az otthonfelújítási program teljes mértékben kamatmentes, és maximum 12 éves futamidővel rendelkezik. Amennyiben az igénylés során minden megfelel a szabályoknak, a választott bank máris átutalja a támogatás összegét az igénylő bankszámlájára.
A hitel 2 éves rendelkezésre tartási idővel bír, amely alatt be kell fejezni a korszerűsítéssel járó munkálatokat. Ez az időtartam maximum fél évvel toldható meg, és kizárólag egyetlen, indokolt alkalommal. A 2 vagy 2,5 éves intervallumot egy 3 hónapos türelmi időszak követ, de utána kötelezően meg kell kezdeni a kölcsön visszatörlesztését.
Fontos megjegyezni: a rendelkezési és a türelmi idő egyaránt beletartozik a 12 éves futamidőbe!
Milyen korszerűsítések elvégzésére lehet felvenni a támogatást?
A program által finanszírozott összeget sokféleképp fel lehet használni. Általánosságban ezek a következők:
- épület külső szigetelése és födémszigetelés. Részletesen ide tartozik: a külső fal, a lapostető, padlásfödém (fűtetlen tetőtér esetében), határoló szerkezetek (fűtött tetőtér esetén), árkád feletti alsó zárófödém, stb.
- nyílászárócsere, és ehhez kapcsolódóan az ingatlan hővédelmének javítása árnyékolók, valamint árnyékvető szerkezetek beépítésével.
- használati melegvízrendszer megújítása.
- fűtési rendszer korszerűsítése.
Igény esetén a támogatás már a tervezési fázisban is igénybe vehető. Például az engedélyek és előzetes szakmai felmérések elkészítésének díja is törleszthető belőle. Az egyetlen szabály, hogy az ilyen típusú kiadások mértéke nem haladhatja meg a költségvetés 5%-át.
Válassza a Stiebel-Eltron otthonfelújítási támogatással igényelhető készülékeit otthona korszerűsítésére!
A Stiebel Eltron innovatív kínálata kiválóan illeszkedik az otthonfelújítási program célkitűzéseihez.
Használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítése
Választékunkban szigeteléssel felszerelt villanybojlerek és hőszivattyús vízmelegítők egyaránt találhatóak, amelyek megfelelő mennyiségű melegvíz biztosítása mellett is energiatakarékosan működnek. Sokszínű kínálatunknak köszönhetően (falra szerelhető, álló, kis méretű berendezések, stb.) a korszerűsítés teljes mértékben az ingatlan típusára és a személyes igényekre szabható – legyen szó a rendelkezésre álló hely mértékéről, kényelmi vagy kapacitásbeli szempontokról.
Fűtési rendszer modernizálása
Amennyiben a támogatási összeggel a fűtési rendszert modernizálná, a Stiebel Eltron magas minőséget képviselő termékei újfent a rendelkezésére állnak. A hőszivattyús megoldásainkkal - amelyek a környezetből vonják el a hőt -, még a fenntarthatósági törekvéseknek is eleget tehet. Költségcsökkentés, hatékonyságnövelés!
Igénylési lehetőség az MFB Pont Plusz lakossági hálózatnál
Ha kedvet kapott, még bőven maradt ideje beadni az otthonkorszerűsítési pályázatát! Az igénylés benyújtására az MFB Pont Plusz lakossági hálózatának bankfiókjaiban van lehetősége – ide tartoznak az ország minden pontján elérhető MBH, OTP és a Gránit Bank pénzintézeti fiókok. A pályázat során elszámolható Stiebel Eltron termékeket az ÉMI honlapján is megtalálhatja.